By Cort Reynolds

Ada Herald Writer

DOLA - The Ada boys track and field team won the 10-team Hardin Northern

Invitational Saturday at Dola.



The Bulldog boys won four individual events and three relays to out-point second-place Riverdale 126-110 and capture the team championship.

Senior Micah Roberson, senior Russell Gray and junior Matthew Wilcox each won an individual event and ran on two winning relays to lead the way to victory.

Roberson captured the 200 (23.5) and teamed with Gray, senior Kellen Decker and sophomore Luke Long-Green to win the 400 relay (46.1). Wilcox, Decker, Roberson and Gray were victorious in the 800 relay (1:36.1).

The speedy Gray earned his third win in the 100 (11.2).

Wilcox grabbed an individual victory in the 400 (52.4) and teamed with Spencer Archer, Jon Robey and brother Mitchell Wilcox to win the 4 x 400 relay (3:42.2).

Junior distance ace Tristan Armbrecht was victorious in the 1,600 (4:49.1).

The Lady Bulldogs also had a strong showing in third behind Arlington and Riverdale as the Ada girls took first in five events. Senior Morgan Rouch took part in three wins to pace the Bulldog girls.

Rouch won the 800 (2:35.7) and joined Morgan Sutton, Gabbi Linnon and Terra Hunter on the winning 4 x 400 relay (4:37.0). Rouch, Linnon, Hunter and Lindsay Walden took the 4 x 800 relay (11:09.5). Walden also won the high jump (4-8).

Ada junior sprinter Brittney Archer won the 200 (26.5).



Boys Team Standings

1, Ada 126. 2, Riverdale 110. 3, Leipsic 91. 4, Upper Scioto Valley 57. 5,

Pandora-Gilboa 55. 6, Arlington 34.5. 7, Cardington-Lincoln 30. 8, Vanlue

17. 9, Cory-Rawson 6.5. 10, Hardin Northern 0.



Top Ada Boys Finishers

Shot put - 3, Numbers (Ada) 42-1.



Discus - 4, Numbers (Ada) 132-0. 5, Dumbaugh (Ada) 131-5.



Long jump - 2, Roberson (Ada) 19-11.75.



Pole Vault - 4, Hannah (Ada) 10-0. 6, Karcher (Ada) 10-0.



4 x 800 relay - 2, Ada (Armbrecht, Robey, Karcher, Mi. Wilcox) 9:13.0.



110 High hurdles - 4, Klingler (Ada) 16.6. 6, Hughart (Ada) 17.9.



100 - 1, Gray (Ada) 11.2. 4, Decker (Ada) 11.6.



4 x 200 relay - 1, Ada (Gray, Ma. Wilcox, Decker, Roberson) 1:36.1.



1,600 - 1, Armbrecht (Ada) 4:49.1.



4 x 100 relay - 1, Ada (Gray, Decker, Long-Green, Roberson) 46.1.



400 - 1, Matt Wilcox (Ada) 52.4. 5, Robey (Ada) 58.5.



300 intermediate hurdles - 3, Klingler (Ada) 43.6.



800 - 3, Mitch Wilcox (Ada) 2:18.8.



200 - 1, Roberson (Ada) 23.5.



4 x 400 relay - 1, Ada (Archer, Robey, Mi. Wilcox, Ma. Wilcox) 3:42.4.





Girls Team Standings

1, Arlington 108. 2, Riverdale 82. 3, Ada 80.5. 4, Upper Scioto Valley 79.

5, Pandora-Gilboa 59. 6, Leipsic 40. 7, Cory-Rawson 39.5. 8, Hardin

Northern 25. 9, Vanlue 13. 10, Cardington 0.



Top Ada Girls Finishers

High Jump - 1, Walden (Ada) 4-8. 6, McClish (C-R) & Marshall (Ada) 4-4.



4 x 800 RELAY - 1, Ada (Hunter, Linnon, Walden, Rouch) 11:09.5.



100 - 2, Archer (Ada) 12.6.



4 x 200 relay - 3, Ada (Sutton, Willeke, Marshall, Archer) 1:59.1.



1,600 - 5, Boyadzhiev (Ada) 6:25.3.



4 x 100 relay - 3, Ada (Sutton, Willeke, Stuart, Marshall) 57.0.



400 - 5, Sutton (Ada) 1:13.2.



300 Low hurdles - 6, Marshall (Ada) 56.5.



800 - 1, Rouch (Ada) 2:35.7; 6. Hunter (Ada) 2:42.5.



200 - 1. Archer (Ada) 26.5.



3,200 - 4, Boyadzhiev (Ada) 14:31.0.



4 x 400 relay - 1, Ada (Sutton, Linnon, Hunter, Rouch) 4:37.0.