By Cort Reynolds

Ada Herald Writer

SPENCERVILLE - Columbus Grove won the boys team title while host Spencerville captured the girls crown at the annual Northwest Conference track and field championships Saturday.



The Ada boys team finished a solid fourth while the Lady Bulldogs took fifth in the 10-team, two-day event.

Grove won the boys title with 127 points to out-point second-place LCC (108), with Spencerville third (89) and Ada fourth (79). Allen East finished ninth in the boys standings with 24 points.

The Bulldog boys did not claim any first-place wins, but did boast four second-place finishes Saturday.

Senior Micah Roberson came in second in the 200 meter dash (23.06) and senior Russell Gray placed second in the 100 meters (11.61).

Junior Matthew Wilcox took second in the 400 (52.48) and teamed with sophomore brother Mitchell Wilcox, senior Jon Robey and junior Spencer Archer to place second in the 4 x 400 relay (3:31.28).

Brent Numbers took third in the discus while junior Austin Dumbaugh finished fifth.

Spencerville (166 points) won its third straight NWC girls title, easily out-distancing second-place Grove by 50 points. Fifth-place Ada ended up with 51.5 points and AE came in seventh with 46 points.

Ada junior speedster Brittney Archer took second in both the 100 meters (12.92) and 200 meters (26.56). Senior teammate Morgan Rouch finished second in the 800 meters (2:26.98).



Boys Team Standings

1, Columbus Grove 127.

2, Lima Central Catholic 108.

3, Spencerville 89.5.

4, Ada 79.

5, Bluffton 63.

6, Lincolnview 62.5.

7, Crestview 51.

8, Delphos Jefferson 38.

9, Allen East 24.

10, Paulding 21.



Top Ada Boys Finishes Saturday

Discus - 3, Brent Numbers 146-8. 5, Austin Dumbaugh 135-7.

110 High Hurdles - 7, Levi Klingler 16.68.

100 - 2, Russell Gray 11.61.

4 x 200 relay - 3, Ada (R. Gray, Kellen Decker, Ma. Wilcox, Micah

Roberson) 1:32.59.

1,600 - 6, Tristan Armbrecht 4:43.89.

4 x 100 relay - 4, Ada (Gray, Klingler, Decker, Roberson) 45.37.

400 - 2, Ma. Wilcox 51.48.

300 Intermediate Hurdles - 5, L. Klingler 42.28.

800 - 8, Mi. Wilcox 2:08.24.

200 - 2, M. Roberson 23.06. 6, R. Gray 23.71.

3,200 - 7, T. Armbrecht 10:57.6.

100 wheelchair - Danny Klingler 19.63.

400 wheelchair - D. Klingler 1:20.79.

4 x 400 relay - 2, Ada (Spencer Archer, Robey, Ma. Wilcox, Mi. Wilcox)

3:31.28.





Girls Team Standings

1, Spencerville 166.

2, Columbus Grove 116.

3, Bluffton 78.

4, Lincolnview 54.5.

5, Ada 51.5.

6, LCC 49.

7, Allen East 46.

8, Delphos Jefferson 43.

9, Paulding 41.

10, Crestview 15.



Top Ada Girls Finishes Saturday

Long jump - 6, Carlee Marshall 13-10.75.

100 - 2, Brittney Archer 12.92.

800 relay - 4, Ada (K. Simon, T. Willeke, C. Marshall, B. Archer) 1:51.92.

4 x 100 relay -7, Ada (M. Sutton, T. Willeke, C. Marshall, B. Archer)

54.49. 400 - 8, K. Simon 1:05.72.

800 - 2, Morgan Rouch 2:26.98.

200 - 2, B. Archer 26.56.

4 x 400 relay - 5, Ada (K. Simon, T. Hunter, G. Linnon, M. Rouch) 4:21.25.