Saturday, October 25, 2014
  • A look at what to watch in the Big Ten this weekend: 
  • ADA - Visiting Delphos Jefferson defense blanked Ada 10-0 in a bruising Northwest Conference grid battle Friday night that spoiled Homecoming and kept the Wildcat hopes for a league title alive while dashing those of Ada. 
  • Ada seniors Lindsay Walden and Tori Wyss were recently named to the East squad for the District 8 Div. IV volleyball senior All-Star match. 
  • KANSAS CITY, Mo. (AP) — Win or lose, Jake Peavy is a treat to watch when he pitches. 
  • COLUMBUS, Ohio – The Ohio High School Athletic Association released its weekly football computer ratings Tuesday, Oct. 21. The weekly computer ratings are released every Tuesday afternoon beginning after the fourth week of the season, leading up to the final report on Sunday, Nov. 2.

    The top 20 schools in both Division I regions are shown below, while the top 12 schools are shown in Divisions II through VII. Ratings are listed by division and region with record and average points. Log on to the football page at OHSAA.org for an explanation of how the ratings are calculated.

    There are seven football divisions, with the largest 72 schools placed in Division I and the remaining schools placed in Divisions II through VII (approximately 108 schools in each division). There are two regions in Division I and four regions each in Divisions II through VII. The top 16 teams in both Division I regions will qualify for the playoffs, while the top eight schools in each region in Divisions II through VII will qualify.

    Division I  (top 16 from both regions will qualify for the playoffs)

    Region 1 - 1. Hudson (8-0) 30.075, 2. Westerville Central (8-0) 23.6, 3. Powell Olentangy Liberty (7-1) 22.8125, 4. Mentor (8-0) 20.7125, 5. Austintown-Fitch (6-1) 19.3052, 6. Cle. St. Ignatius (6-2) 18.7923, 7. Berea-Midpark (7-1) 18.4625, 8. Solon (5-3) 15.9125, 9. Wadsworth (6-2) 15.9, 10. Lakewood St. Edward (6-2) 15.7527, 11. Strongsville (6-2) 14.524, 12. Elyria (5-3) 13.0875, 13. Massillon Perry (5-3) 12.55, 14. Canton GlenOak (5-3) 12.375, 15. Tol. Whitmer (5-3) 12.3, 16. Massillon Jackson (5-3) 12.125, 17. Lorain (5-3) 12.0375, 18. Stow-Munroe Falls (6-2) 11.3, 19. Brunswick (5-3) 10.5297, 20. Findlay (5-3) 10.4125

     

    Region 2 - 1. Huber Hts. Wayne (8-0) 26.2615, 2. Centerville (8-0) 25.2625, 3. Cin. St. Xavier (6-2) 23.9375, 4. Pickerington Central (8-0) 23.773, 5. Cin. Archbishop Moeller (6-2) 22.8, 6. Dublin Coffman (8-0) 21.3125, 7. Liberty Twp. Lakota East (7-1) 19.7625, 8. Miamisburg (7-1) 18.475, 9. Springboro (7-1) 18.225, 10. Hilliard Darby (7-1) 17.4, 11. Hilliard Davidson (4-4) 15.4439, 12. Gahanna Lincoln (6-2) 14.875, 13. Cin. Colerain (5-3) 14.7, 14. Mason (6-2) 14.0069, 15. Cin. Elder (5-3) 13.3125, 16. Westerville South (4-4) 12.075, 17. Grove City Central Crossing (5-3) 11.9375, 18. West Chester Lakota West (4-4) 11.3875, 19. Cin. Sycamore (5-3) 9.8, 20. Lancaster (5-3) 9.6875

     

    Division II  (top eight from each region in Divisions II through VII will qualify for the playoffs)

    Region 3 - 1. Mayfield (7-1) 22.55, 2. Bedford (8-0) 19.7999, 3. Madison (7-1) 19.5657, 4. Maple Hts. (7-1) 16.5631, 5. Brecksville-Broadview Hts. (7-1) 15.5, 6. Willoughby South (5-3) 14.3625, 7. Cle. Glenville  (6-2) 13.2134, 8. Painesville Riverside (6-2) 12.45, 9. North Olmsted (5-3) 11.9375, 10. Garfield Hts. (7-1) 11.5, 11. Cle. Rhodes (6-2) 9.1625, 12. Cle. John Adams (4-4) 7.3625

     

    Region 4 - 1. Grafton Midview (8-0) 26.95, 2. Macedonia Nordonia (8-0) 23.4875, 3. Perrysburg (8-0) 23.375, 4. Medina Highland (6-2) 20.2875, 5. Massillon Washington (6-2) 17.7474, 6. Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (6-2) 15.9312, 7. Avon (7-1) 15.8625, 8. Holland Springfield (6-2) 15.3625, 9. Fremont Ross (5-3) 13.55, 10. Uniontown Lake (4-4) 12.075, 11. Sylvania Southview (4-4) 11.725, 12. Akron Ellet (6-2) 11.55

     

    Region 5 - 1. Lewis Center Olentangy (8-0) 24.55, 2. Ashville Teays Valley (6-2) 16.1375, 3. Pataskala Watkins Memorial (7-1) 16.1089, 4. Ashland (5-3) 13.675, 5. Mount Vernon (5-3) 13.3625, 6. Wooster (5-3) 12.65, 7. Cols. Northland (6-2) 12.375, 8. Dublin Scioto (4-4) 11.7375, 9. Cols. Hamilton Township (5-3) 11.225, 10. Worthington Kilbourne (5-3) 11, 11. Lewis Center Olentangy Orange (4-4) 9.625, 12. Dublin Jerome (4-4) 8.925

     

    Region 6 - 1. Cin. LaSalle (7-1) 22.8625, 2. Cin. Mount Healthy (8-0) 21.3586, 3. Kings Mills Kings (8-0) 18.425, 4. Lima Senior (8-0) 17.6125, 5. Harrison (6-2) 15.3875, 6. New Carlisle Tecumseh (5-3) 12.3125, 7. Cin. Glen Este (5-3) 11.5625, 8. Cin. Winton Woods (4-3) 11.4177, 9. Xenia (5-3) 10.85, 10. Loveland (5-3) 9.9625, 11. Cin. Northwest (5-3) 9.4451, 12. Vandalia Butler (3-5) 7.7875

     

    Division III

    Region 7 - 1. Hubbard (8-0) 23.55, 2. Aurora (8-0) 19.9, 3. Louisville (7-1) 18.275, 4. Tallmadge (5-3) 17.5375, 5. Akron St. Vincent-St Mary (6-2) 16.6503, 6. Chardon (6-2) 16.15, 7. Poland Seminary (7-1) 14.8375, 8. Chagrin Falls Kenston (6-2) 13.325, 9. Richfield Revere (5-3) 12.975, 10. Warren Howland (6-2) 12.9625, 11. Akron Buchtel (4-4) 10.375, 12. Akron Archbishop Hoban (6-2) 10.0125

     

    Region 8 - 1. Norwalk (8-0) 18.75, 2. Clyde (7-1) 17.6625, 3. Tol. Central Cath. (6-2) 17.625, 4. Sandusky Perkins (5-3) 12.8, 5. Bowling Green (5-3) 11.4, 6. Tiffin Columbian (5-3) 10.9125, 7. Maumee (4-4) 9.6875, 8. Medina Buckeye (6-2) 9.4, 9. Rocky River (5-3) 9.2125, 10. Mansfield Madison Comp. (5-3) 9.175, 11. Tol. Waite (4-4) 7.2375, 12. Napoleon (5-3) 6.6375

     

    Region 9 - 1. Circleville Logan Elm (7-1) 20.375, 2. Dresden Tri-Valley (8-0) 18.7, 3. Granville (7-1) 18.05, 4. Dover (6-2) 17.9634, 5. The Plains Athens (8-0) 17.4125, 6. Jackson (8-0) 16.7375, 7. Cols. St. Francis DeSales (7-1) 16.1907, 8. New Philadelphia (6-2) 14.0875, 9. Sunbury Big Walnut (5-3) 12.6004, 10. Whitehall-Yearling (5-3) 11.3333, 11. Millersburg West Holmes (5-3) 11.2875, 12. Chillicothe (5-3) 10.3625

     

    Region 10 - 1. Wapakoneta (8-0) 22.6, 2. Mount Orab Western Brown (8-0) 17.9893, 3. Trotwood-Madison (7-1) 17.925, 4. Tipp City Tippecanoe (7-1) 17.475, 5. Bellefontaine (6-2) 17.0625, 6. Springfield Kenton Ridge (7-1) 15.3, 7. Springfield Shawnee (5-3) 11.825, 8. Bellbrook (6-2) 11.8, 9. Cin. Taft (5-3) 11.4125, 10. Franklin (4-4) 11.0875, 11. Day. Thurgood Marshall (4-4) 10.8756, 12. New Richmond (5-3) 10.7992

     

    Division IV

    Region 11 - 1. Mantua Crestwood (8-0) 17.85, 2. Cle. Benedictine (7-1) 14.8625, 3. Peninsula Woodridge (6-2) 14.1625, 4. Mogadore Field (6-2) 11.55, 5. Youngstown Cardinal Mooney (4-3) 11.5289, 6. Bay Village Bay (5-3) 11.3125, 7. Perry (4-4) 11.2, 8. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (4-4) 10.8875, 9. Cortland Lakeview (5-3) 9.975, 10. Jefferson Area (6-2) 9.775, 11. Beloit West Branch (4-4) 9.625, 12. Chagrin Falls (4-4) 9.5125

     

    Region 12 - 1. Bellevue (6-2) 17.775, 2. Wooster Triway (8-0) 16.6625, 3. Wauseon (8-0) 15.475, 4. Kenton (6-2) 14.6125, 5. Port Clinton (6-2) 14.025, 6. Genoa Area (6-2) 13.2125, 7. LaGrange Keystone (7-1) 11.65, 8. Galion (5-3) 10.7, 9. Bryan (5-3) 9.6875, 10. Tol. Scott (6-2) 8.4875, 11. Caledonia River Valley (5-3) 8.0875, 12. Oberlin Firelands (5-3) 7.9125

     

    Region 13 - 1. Cols. Marion-Franklin (7-1) 17.675, 2. Steubenville (5-3) 16.1842, 3. Zanesville Maysville (8-0) 15.075, 4. Johnstown-Monroe (7-1) 14.775, 5. Cols. Beechcroft (7-1) 14.4, 6. Newark Licking Valley (6-2) 14.1125, 7. Bexley (6-2) 13.3125, 8. Gnadenhutten Indian Valley (6-2) 11.5375, 9. Wintersville Indian Creek (6-2) 10.1521, 10. Amanda-Clearcreek (4-4) 8.5991, 11. Carroll Bloom-Carroll (4-4) 8.325, 12. Uhrichsville Claymont (4-4) 7.8625

     

    Region 14 - 1. Kettering Archbishop Alter (8-0) 21.6375, 2. Clarksville Clinton-Massie (8-0) 19.775, 3. Cin. Wyoming (7-1) 18.725, 4. Cin. Archbishop McNicholas (7-1) 18.6625, 5. Cleves Taylor (7-1) 17.7, 6. Circleville (6-2) 14.95, 7. Washington C.H. Miami Trace (6-2) 14.2625, 8. Norwood (6-2) 12.9625, 9. Monroe (6-2) 12.7, 10. Cin. Indian Hill (5-2) 12.246, 11. Middletown Bishop Fenwick (4-4) 11.5125, 12. Minford (5-3) 11.025

     

    Division V

    Region 15 - 1. Canton Central Cath. (8-0) 20.725, 2. Youngstown Ursuline (6-2) 15.85, 3. Youngstown Liberty (7-1) 14.825, 4. Gates Mills Gilmour Acad. (7-1) 12.875, 5. Beachwood (5-3) 12.2625, 6. Hanoverton United (6-2) 11.7125, 7. Independence (5-3) 10.0125, 8. Middlefield Cardinal (6-2) 9.0875, 9. Columbiana Crestview (4-4) 8.9875, 10. Cadiz Harrison Central (4-4) 8.9125, 11. Sullivan Black River (4-4) 8.675, 12. Girard (6-2) 7.775

     

    Region 16 - 1. Marion Pleasant (8-0) 18.7625, 2. Huron (7-1) 17.725, 3. Coldwater (7-1) 17.6375, 4. Doylestown Chippewa (8-0) 16.975, 5. Findlay Liberty-Benton (8-0) 16.1875, 6. Pemberville Eastwood (7-1) 14.4, 7. Delta (7-1) 13.0875, 8. Columbia Station Columbia (7-1) 12.3875, 9. Elyria Cath. (5-3) 12.175, 10. Ottawa-Glandorf (6-2) 10.5375, 11. Bucyrus (6-2) 8.7, 12. Swanton (5-3) 8.3

     

    Region 17 - 1. Cols. Bishop Hartley (6-2) 18.3875, 2. St. Clairsville (8-0) 18.1625, 3. Ironton (6-1) 16.3949, 4. Wheelersburg (7-1) 15.4407, 5. Coshocton (7-1) 15.075, 6. Martins Ferry (7-1) 13.5574, 7. Baltimore Liberty Union (5-3) 12.1625, 8. Portsmouth West (6-2) 11.925, 9. Cols. Eastmoor Acad. (6-2) 10.8782, 10. Albany Alexander (5-3) 8.45, 11. Chesapeake (5-3) 7.075, 12. McDermott Northwest (5-3) 6.4034

     

    Region 18 - 1. Cin. Hills Christian Acad. (8-0) 16.1692, 2. Jamestown Greeneview (8-0) 14.9875, 3. Cin. Madeira (5-3) 14.3131, 4. Hamilton Badin (6-2) 13.7375, 5. Cin. Shroder (7-1) 13.1505, 6. Cin. Mariemont (5-3) 12.3169, 7. Waynesville (6-2) 11.65, 8. Day. Chaminade Julienne (5-3) 9.8157, 9. Richwood North Union (5-3) 9.45, 10. Cin. North College Hill (5-3) 8.7875, 11. West Jefferson (4-4) 8.7797, 12. St. Bernard Roger Bacon (3-5) 6.3

     

    Division VI

    Region 19 - 1. Sugarcreek Garaway (8-0) 19.05, 2. Mogadore (8-0) 18.725, 3. Loudonville (8-0) 17.0125, 4. Kirtland (8-0) 16.2375, 5. McDonald (8-0) 15.6625, 6. Jeromesville Hillsdale (7-1) 13.4625, 7. Louisville St. Thomas Aquinas (6-2) 13.225, 8. New Middletown Springfield (6-2) 11.8625, 9. Lisbon David Anderson (6-2) 11.0375, 10. Cle. Villa Angela-St. Joseph (6-2) 10.65, 11. Smithville (5-3) 9.85, 12. Canfield South Range (5-3) 9.7625

     

    Region 20 - 1. Convoy Crestview (7-1) 14.8375, 2. Defiance Tinora (8-0) 14.4125, 3. Lima Central Cath. (6-2) 14.3226, 4. Spencerville (7-1) 13.0375, 5. Bucyrus Wynford (7-1) 12.7, 6. Haviland Wayne Trace (7-1) 11.7, 7. Van Buren (7-1) 11.1375, 8. Gibsonburg (8-0) 10.625, 9. Carey (7-1) 10.1875, 10. Defiance Ayersville (7-1) 9.7375, 11. Delphos Jefferson (6-2) 8.7875, 12. North Robinson Colonel Crawford (6-2) 7.7625

     

    Region 21 - 1. Fredericktown (8-0) 14.4375, 2. Lucasville Valley (7-1) 13.8, 3. Nelsonville-York (6-2) 12.2125, 4. Grandview Hts. (6-2) 11.9223, 5. Centerburg (6-2) 11.1, 6. West Lafayette Ridgewood (7-1) 10.3625, 7. Cols. Bishop Ready (5-3) 8.8176, 8. Woodsfield Monroe Central (6-2) 8.7816, 9. Oak Hill (5-3) 8.7125, 10. Coal Grove Dawson-Bryant (5-3) 8.675, 11. Belpre (6-2) 8.5581, 12. Beverly Fort Frye (5-3) 7.35

     

    Region 22 - 1. Lewisburg Tri-County North (7-0) 12.7776, 2. Minster (5-3) 12.4, 3. West Liberty-Salem (7-1) 11.275, 4. West Alexandria Twin Valley South (7-0) 9.9926, 5. Casstown Miami East (7-1) 9.9375, 6. Cin. Country Day (8-0) 9.3457, 7. Versailles (5-3) 8.7125, 8. Ada (5-3) 8.6, 9. Anna (5-3) 8.5625, 10. London Madison Plains (5-3) 8.4596, 11. Mechanicsburg (6-2) 8.1875, 12. Cin. Summit Country Day (5-3) 8.1061

     

    Division VII

    Region 23 - 1. Norwalk St. Paul (7-1) 13.375, 2. Berlin Center Western Reserve (7-1) 11.8875, 3. Plymouth (6-2) 9.9375, 4. Wellsville (6-2) 9.475, 5. Ashland Mapleton (6-2) 9.325, 6. Lucas (5-3) 7.85, 7. Sandusky St. Mary Central Cath. (5-3) 7.0125, 8. Toronto (6-2) 6.4515, 9. Vienna Mathews (5-3) 5.5938, 10. Steubenville Cath. Central (4-4) 4.6648, 11. Lowellville (4-4) 4.6625, 12. Richmond Hts. (4-4) 3.7625

     

    Region 24 - 1. Tiffin Calvert (6-2) 10.0125, 2. McComb (7-1) 9.7875, 3. Arlington (7-1) 9.675, 4. Tol. Christian (6-2) 7.5125, 5. Columbus Grove (4-4) 7.45, 6. Pandora-Gilboa (5-3) 6.3125, 7. Delphos St. John's (4-4) 5.9375, 8. Leipsic (3-5) 5.3625, 9. North Baltimore (4-4) 4.775, 10. Tol. Ottawa Hills (3-5) 4.5625, 11. Hicksville (4-4) 4.5375, 12. New Washington Buckeye Central (4-4) 4.125

     

    Region 25 - 1. Glouster Trimble (8-0) 15.6375, 2. Caldwell (8-0) 15.6125, 3. Shadyside (8-0) 15.3636, 4. Bainbridge Paint Valley (6-2) 12.525, 5. Canal Winchester Harvest Prep. (7-1) 9.4625, 6. New Matamoras Frontier (6-2) 8.9621, 7. Willow Wood Symmes Valley (5-3) 8.2721, 8. New Philadelphia Tuscarawas Central Cath. (6-2) 7.863, 9. Danville (4-4) 6.0875, 10. Millersport (6-2) 5.7397, 11. Crown City South Gallia (4-4) 5.5125, 12. Bridgeport (5-3) 5.3022

     

    Region 26 - 1. Maria Stein Marion Local (8-0) 17.1875, 2. Sidney Lehman Cath. (6-2) 10.625, 3. North Lewisburg Triad (5-3) 8.0625, 4. Cin. Miami Valley Christian Acad. (6-1) 8.0588, 5. Fort Recovery (5-3) 7.9, 6. Fort Loramie (5-3) 7.1125, 7. Troy Christian (5-3) 6.6679, 8. DeGraff Riverside (5-3) 5.4865, 9. Cin. Gamble Montessori (3-4) 5.1364, 10. Waynesfield Waynesfield-Goshen (3-5) 4.8125, 11. Covington (4-4) 4.6354, 12. Hamilton New Miami (5-3) 4.4271

     
  • ADA - Bulldog scoring ace Cole East accounted for almost all of his team's offense to lead the Bulldogs to a 7-2 win over visiting Old Fort in a Div. III boys soccer district quarterfinal match Saturday evening. 
  • OTTAWA - Three Ada runners participated in the Div. III cross country district meet at chilly Ottawa Park on Saturday. 
  • HARROD - The staunch Ada defense stopped Allen East's Caleb Smelcer inside the one-yard line as time expired to preserve a thrilling 28-22 Northwest Conference gridiron rivalry win on a windy Friday night at Goodwin Field. 
  • ADA - The host Ada volleyball team battled state-ranked traditional power Marion Local tough before losing in four close sets 25-14, 19-25, 25-21, 25-18 Thursday evening in first round Div. IV sectional action. 
  • ADA - Ada visits traditional backyard league rival Allen East next Friday riding a nine-game win streak over the Mustangs.  
  • WESTERVILLE — The men's soccer team fell to Otterbein Tuesday night 2-1 at Clements Field.

     
  • ADA - Ada junior Sidney Faine was named first team All-Northwest Conference for girls soccer in voting conducted by league coaches this week. 
  • DELPHOS - Ada senior Lindsay Walden and freshman standout Melina Woods were each named first team All-Northwest Conference in volleyball at the coaches meeting in Delphos recently. 
  • COLUMBUS, Ohio – The Ohio High School Athletic Association released its weekly football computer ratings Tuesday, Oct. 14. The weekly computer ratings are released every Tuesday afternoon beginning after the fourth week of the season, leading up to the final report on Sunday, Nov. 2. 
  • HARROD — Allen East’s girls soccer team oepned their second season Tuesday evening as they hosted Cory-Rawson in a Division III sectional semi-final. 

Ada Herald Media Affiliates
Bolivar Bulletin Times | Dearborn County Register | Delphos Herald | Eagle Print | Falmouth Outlook | Iron County Reporter
| Monroe County Beacon | Ohio County News | Paulding Progress | Putnam County Sentinel | Rising Sun Recorder | Star Gazette | The Business Journal | The Harrison Journal | The Journal Press | Times Bulletin | Vilas County News-Review | Waushara Argus

Information published on this site is not for republication in print or web media without the expressed written consent of Ada Herald Media.


© 2014 Ada Herald Media